poniedziałek, 17 listopada 2014

PORCELANA POLSKA WAWEL

  Znowu przynudzę o porcelanie polskiej. Tym razem znacznie młodszej. Pamiętacie pewnie mój pierwszy  wpis na temat porcelany śląskiej a ściślej, manufaktury KPM – Krister Porzellan Manufaktur  powstałej w 1831 r.
Przypomnę, że II Wojna Światowa zakończyła się we wrześniu 1945r ale w Europie     8 maja 1945.  
  "KPM – Krister Porzellan Manufaktur funkcjonowała nieprzerwanie do 5 maja 1945 roku. 8 maja została przejęta przez władze polskie, a już 11 maja 1945 roku wznowiła produkcję z pomocą niemieckich fachowców, którzy do ich wydalenia z Polski przyuczali polskich pracowników. Zmieniono nazwę firmy na Zakłady Porcelany Stołowej "KRZYSZTOF", stosując na wyrobach dotychczasową sygnaturę fabryki Kristera z dopiskiem >made in poland<.

  Od 1952 roku znakiem firmowym fabryki został: WAWEL i pod nazwą Fabryka Porcelany KRZYSZTOF kontynuowała produkcję jako przedsiębiorstwo państwowe do 1995 roku. Po tym okresie nastąpiła reprywatyzacja i przekształcenie zakładu w spółkę akcyjną Fabryka Porcelany "KRZYSZTOF" S.A.. " (cytat zaczerpnięty z sygnatury24)
  Ostatnia zmiana właściciela miała miejsce w 2010 r., a nazwę firmy zmieniono  na Porcelana Krzysztof Sp. z o.o.
Z sentymentu dla tego wzoru ( jest to moja druga w tym stylu) nabyłam sobie oto taką filiżankę. Friederike jest w bardzo różnej malaturze. Moja jest kobaltowa, nie powinno nikogo to  zdziwić kto zna moje preferencje, są również ciemno zielone, czarne, białe itd. Dla kontrastu pokazuje ponownie zdjęcie z Książa gdzie wyeksponowano Friederike  w kolorze rudo brązowym. Mogę się założyć, że w wielu domach zachowały się tego rodzaju serwisy i do dziś stoją za  tzw. szybką. Cena polskiej PRL-wskiej porcelany nie jest porażająca  więc można nabyć ją nawet za niewielkie pieniądze.
WAWEL PORCELANA

WAWEL PORCELANA

carl Kristel
Do poczytania załączam linka do historii zakładu po 2010r opowiedzianej przez samych obecnych właścicieli.
http://www.porcelana-kristoff.pl/uploads/pliki/wysokieobcasy.pdf
lub
http://www.wysokieobcasy.pl/wysokie-obcasy/1,53581,12441208,Kristoff.html

19 komentarzy:

  1. Biegnę sprawdzić dwa serwisy po mamie, które trzymam za szybką. Gratuluję pierwszej tysięcznej dziesiątki i dziękuję za specjalne życzenia. Serdeczności.

    OdpowiedzUsuń
  2. Posiadam taką filiżankę z podstawkiem w tym granatowym kolorze jak na prezentowanym tu zdjęciu jaka jest wartość tego kompletu

    OdpowiedzUsuń
  3. Witam. Ceny się kształtują bardzo różnie i trudno czasem nadążyć za sprzedawcami. Jednak myslę, że jej wartość zawiera się w kwocie do 50zł max.Ja za swoją dałam znacznie mniej. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  4. Kupiłem zestaw na 12 osób czyli mały talerz duży tzw. głęboki dwa półmisku i dzbanek z KPM z takim samym logiem i zs złotymi inicjalami Zr ktoś ma wiedzę na ten temat

    OdpowiedzUsuń
  5. ZDOBIONY RĘCZNIE? Musiała bym zobaczyć to na własne oczy. Do 1945 możliwy był dopisek Handgemalt ( był to okres niemieckich wpływów). Jeśli twój zakup był z okresu powojennego (Made in Poland) to być może ZR oznacza malowyany ręcznie. Czasem takie dopiski były monogramem malarza. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  6. Niedawno znalazłam dzbanek fryderyka z sygnaturą Wawel (czyli wyprodukowany między 1954 a 2000 r.) na śmietniku. Oczywiście poszedł ze mną do domu ;-) jak się nietrudno domyślić.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja też posiadam współczesnego fryderyka trochę jest nie podręczny. Ale chyba się z nim przeproszę, bo pobiłam wszystkie dzbanki i został mi tylko szklany. Fryderyk to bardzo popularny wzór z którego słynęła wałbrzyska fabryka.

      Usuń
  7. Przepiękna porcelana! Myślę, że z powodzeniem można byłoby jej użyć jako porcelany gastronomicznej. :)

    OdpowiedzUsuń
  8. Przepiękna porcelana.Wawel.Wałbrzych.Mirostowice.i dużo innych i różnych rzeczy z porcelany.a tymbardziej słynne Figurki z Wawelu piękne i często spotykane w antykwariatach.NASZE POLSKIE.

    OdpowiedzUsuń
  9. Witam :) kupiłam serwis kawowy sygnowany znakiem Wawel, pod nim znajduje się w tym samym kolorze " 1 " . Jest w kolorze kości słoniowej , z piękną różą w kolorach : beż - brąz , na odwrocie każda z części posiada odbity fabrycznie, złoty numer 65 . Złote są również wstawki na uchwytach i brzegach.
    Bardzo proszę o jakieś informacje na ten temat : z którego może być roku , jaka jego orientacyjna wartość. Nie znam się w tym temacie , zaufałam osobie sprzedającej.

    OdpowiedzUsuń
  10. Posiadam porcelanę Wawel made in Poland zestaw kawowy, 6 kubeczków z talerzykami dzbanek, cukiernica i dzbanuszek do mleka. W kolorze rudo złotego marmuru, lub bursztynowego z złotymi dodatkami z numerkami 1 i 3.Jaka może być wartość tego zestawu? Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  11. Dobry wieczor znalazlam stary serwis po babci z Wawelu ma takie nr 05 4091 oraz 173 oraz 54 - seria z kłosem. Czy 54 oznacza rok?

    OdpowiedzUsuń
  12. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  13. Szukam 2 filiżanek cobalt złoty liść Wawel Wałbrzych

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Posiadam 2 z talerzykami i sosierke ręcznie malowane

      Usuń
  14. Witam szukam talerzyka deserowego złoty liść w kobalcie średnica 17 cm

    OdpowiedzUsuń
  15. Jaką wartość przedstawia kpl do kawy na 6 os.z roku 1966 z nadrukiem "1000-orzeł piastowski" wykonany przez WAWEL nr .175 ,50,5157 stan idealny.Proszę o pomoc.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wyprodukowany z okazji 1000 lecia chrztu Polski

      Usuń
  16. hirsz.r@gmail.com5 lutego 2023 09:23

    Posiadam komplet do kawy do sprzedania moze jest ktos chetny ?

    OdpowiedzUsuń