niedziela, 14 grudnia 2014

Porcelana Bogucice dla sąsiada

   Dziś temat związany z dwoma niedźwiadkami w tle. Sprawa zaczęła się niepozornie. O 21 godzinie wróciliśmy do mieszkania i mały szok, nie możemy wejść do domu. Drzwi antywłamaniowe (znanej firmy), balkon obudowany włóknem węglowym i zamek, który ani w jedną, ani w drugą nie drgnie. Wiec po szamotaniu się z zamkiem zapukałam do sąsiada poszukując ślusarza w okolicy.  Nie będę zanudzać Was dalej  tą opowieścią. W czasie kiedy mąż czekał na fachowca zostałam zaproszona na herbatę do sąsiadów.
   No i nikogo nie zaskoczę w jakim kierunku poszła rozmowa.....
Sąsiedzi mają za szybką jak większość ludzi w tym kraju rodzinną porcelanę. Sąsiad włożył mi w ręce jednego z dwóch nie małych figur niedźwiedzia. Odruch mam taki, że zanim się przyjrzę porcelanie od góry, to muszę obejrzeć ją od dołu. W pierwszej chwili myślałam, że to Bolesławiec. Po przyjściu do domu wyciągnęłam publikację o Bolesławcu i zwątpiłam, nic nie wskazywało na to, że niedźwiedzie z Bolesławcem mają coś wspólnego. Więc po ustaleniu z czym mam do czynienia  postanowiłam swoim sąsiadom dedykować ten wpis, omawiając temat szerzej.
Ta sygnatura to Bogucice z okresu 1952-1993.
Figurka przedstawia siedzącego niedźwiedzia  proj. K.Bimlera.
   Omawiana przez mnie fabryka porcelany powstała w 1920 roku w Szopienicach na Górnym Śląsku. Nosiła nazwę Oberschlessische Porzellanfabrik Gebhardt & Barabasch. W tym samym roku została wykupiona przez Richarda Czudaya i jego braci. Fabryka ta produkowała porcelanę elektrotechniczną (izolatory do sieci elektrycznej)  i od 1921 roku nosiła nazwę Elektroporcelana S.A. Akcje fabryki wykupili w 1923 roku  spadkobiercy imperium Georga von Gische  a Richard Czuday został jej dyrektorem (do 1927, po konflikcie z zarządem spółki założył małą fabrykę porcelany w Bykowie).Na początku 1925 roku, produkcję przeniesiono do poważnie przebudowanych budynków po byłej fabryce pasz w Bogucicach. Zakład przyjął też nową nazwę: Fabryka Porcelany Giesche, a od 1929 roku  GIESCHE Fabryka Porcelany S.A.. Z różnymi perturbacjami firma doczekała wybuchu II wojny światowej, która zatrzymała jej rozwój. W latach 1939 do 1945 podlegała Niemieckiemu Związkowi Fabryk Porcelany w Berlinie a po zakończeniu wojny w 1945r została przejęta przez władze polskie. Od 1955 roku przyjęła nazwę Bogucice Fabryka Porcelany. Lata 1960-1976 to dobry  okres dla  zakładu, nastąpiło doinwestowanie produkcji, które przełożyło się na wysoką jakość wyrobów. Jednak  kolejne lata nie były już tak dobre. W 1994 roku fabryka została zamknięta a potem wykupiona przez spółkę Porcelana Śląska Sp. z o.o. i po wymianie pieców do wypalania oraz remoncie zakładu, wznowiła produkcję w 1995 roku.
   Obecnie Porcelana Śląska Sp. z o.o. już nie istnieje, ponieważ z powodu trudności finansowych ogłoszono jej upadłość. Jednakże w sklepach wciąż jeszcze można zakupić porcelanę sygnowaną znakiem fabryki z tym, że obecnie produkowana jest w różnych fabrykach porcelany w Polsce i za granicą a w Bogucicach już tylko zdobiona i sprzedawana jako Porcelana Bogucice.
    W 2012 roku kompleks historycznej fabryki porcelany został kupiony przez nową spółkę Porcelana Śląska. Swoje miejsce w tych murach znalazła również Fundacja Giesche, która organizuje w tym miejscu Park Przemysłowo-Technologiczny PORCELANA ŚLĄSKA PARK.
    Gische była jedną z najkrócej działających przed wojną liczących się fabryk porcelany. Jej wyroby były i są porównywane do wyrobów Fabryki Porcelany w Ćmielowie. Więcej postaram się Wam opowiedzieć przy okazji omawiania porcelany z okresu do 1945. Muszę tylko odszukać gdzie zadołowałam filiżankę Giesche z tego okresu.


3 komentarze:

 1. Bardzo ciekawa opowieści o naszej fabryce. Wszystkie "porcelanowe" blogi są pełne rzeczowej wiedzy i ciekawych ilustracji. Podziwiamy. Porcelana Bogucice

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo dziękuję za uznanie.

  OdpowiedzUsuń
 3. mój mąż ma niedzwiedzia ale stojacego
  Avrea

  OdpowiedzUsuń