piątek, 7 listopada 2014

CERAMIKA EUROPEJSKA XIX/XXW

Dziś znowu Bolesławiec. W muzeum oprócz ceramiki bolesławskiej jest wzmianka o ceramice europejskiej XIX/XX wiecznej. Można zobaczyć głównie niemieckie manufaktury ale nie tylko. Dzisiejsze zdjęcia to namiastka, która została mi po uszkodzeniu karty z aparatu. Część zdjęć z tej karty wykorzystałam do wpisów o Muzeum Porcelany w Wałbrzychu, Zamku w Książu oraz szklanych rybach, ceramice bolesławskiej. Miałam zamiar pokazać Wam Drezno, które odwiedziłam w sierpniu oraz równie ciekawe miejsca związane z porcelaną, no ale... Mądry Polak po szkodzie. Jak ponownie te miejsca odwiedzę to postaram się Wam niezwłocznie pokazać. Wnioski już wyciągnęłam z tej sytuacji, lepiej mieć kilka małych kart niż jedną dużą bo traci się wszystko.
Dziś chcę omówić parę wybranych eksponatów, które wpadły mi w oko. Na początek zegar, który przypadł mi do gustu z 20 lat w stylu art deco. Urzekł mnie pięknym chabrowym kolorem.
old pottery
Na górnej półce od prawej strony trzy kolejne eksponaty to biało-niebieska ceramika  angielska Wedgwood. Bywa też w innej kolorystyce jednak kolor na zdjęciach jest najbardziej popularny.
Na dolnej półce pierwszy od lewej wazon o zgeometryzowanych motywach roślinnych i granatowym wnętrzu to wzór "Akme" z holenderskiej wytwórni w Goudzie z ok1900roku.
westerwald ceramics
 
Westerwald ceramics
Na górnej półce od lewej kamionkowy biało-granatowy dzban z ok 1900r o zgeometryzowanych ornamentach rozmieszczonych przy krawędziach, autorstwa P. Wynanda wykonany przez Reinholda Merkelbacha (Hohr-Grezhausen). Dla zainteresowanych podam, że w 2011 osiągnął cenę 900zł.
Na samym dole również od lewej kulista kamionkowa waza do ponczu  z ok 1900 r, projektu R. Riemerschmid  wykonany również przez Reinholda Merkelbacha (Hohr-Grezhausen ). Jej cena plasuje się w granicach 800 zł.
old ceramics
Na górne półce środkowy eksponat tj. wazon o kulistym kształcie  autorstwa A. Plantard ( Manufacture Nationale, Sevres), pochodzi z ok. 1925r.
old ceramics
Od lewej strony na dolnej półce  wazon, Juliusa Dresslera - Porzellan, Siderolitth-, und Majolikenfabrik Biela, Austria z  pocz. XX w.
old ceramics

Ceramika jest równie wartościowa co porcelana, na co podałam Wam przykłady. W okresie secesji bardzo eksperymentowano z jej technologią szczególnie w zakresie używanych szkliw no i oczywiście formy. Wydaje mi się, że znacznie mniej osób tak naprawdę zna się na ceramice niż na porcelanie stąd czasem mogą się trafiać perełki za małe pieniądze.

4 komentarze:

 1. To ja poproszę dzbanek z przykrywką na drugim zdjęciu , pierwszy z lewej na drugiej półce. Zapakować. Ile płacę?
  Pozdrawiam ciepło.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie mogę sprawdzić wszystkich eksponatów bo nie mam z czym ale wydaję mi się, że jesteś stała w upodobaniach, idziesz z estetyką w kierunku Delft. Pozdrawiam

   Usuń
 2. Beata, piękna ceramika! Ja wybieram kolorową urnę i biało-granatowy wazon :) Piękne są!

  OdpowiedzUsuń