środa, 15 października 2014

Ceramika bolesławska

W czasie wakacyjnych wojaży zahaczyliśmy o Bolesławiec a ściślej o Muzeum Ceramiki w Bolesławcu. Szczerze mówiąc  nie spodziewałam się  czegoś szczególnego oprócz sklepów firmowych. Jednak mile się rozczarowałam bo wystawa muzealna  zrobiła na mnie dobre wrażenie. Przedstawiono dwa piętra eksponatów pochodzących z XVIII, XIX i XX w  związanych z Fabryką Ceramiki oraz zbiór różnych eksponatów ceramicznych pochodzących z Europy.  Z racji na swoje zainteresowania musiałam udokumentować ten wyjazd przez co dziś mogę Wam część archiwum zademonstrować.
Historię samego przemysłu ceramicznego oraz początki manufaktury można znaleźć pod adresem
Ja skupię się na wybranych nielicznych eksponatach, które wydają się potwierdzać tezę, że ceramika użytkowa też może być ciekawa, wyrafinowana  i piękna.  Nigdy przedtem nie słyszałam o nakładce, natrysku lub stemplu, które określają sposób zdobienia bolesławskiej ceramiki.  Nigdy wcześniej nie miałam też pojęcia jak szeroki wachlarz produktów był  tam tworzony. Wszystko dzięki prawdziwym artystom, którzy z angażowaniem i pasją pracowali nad całym procesem technologicznym. Rozwój przemysłu ceramicznego w tych okolicach  był następstwem bliskości surowca tj. gliny kamionkowej i potrzeb ówczesnego społeczeństwa.
Jedne z najstarszych naczyń w muzeum pochodzą już z końca XVIII. Te na zdjęciu zdobione są metodą nakładki ze szkliwem zimno ołowiowym . KOSMOS jak na XVIIIw!
alte keramik

stara ceramika

alte keramik

                                                        Nowsze wzory z początku XXw.

Wazony (Karla Grosa) z początku XXw. Fajansowy odlew w formie ,w kształcie kielicha z zamkniętą  czaszą i lustrzanym szkliwem.
alte keramik
Pojemnik (C.Werner&Co) z okresu  1927-1940, który najbardziej przypadł mi do gustu. Forma sześcioboczna na nóżkach malowana metodą natryskową.
old cermics
Serwis do kawy Alge (Hugo Reinhold) okresu 1905-1920r. Forma cylindryczno-stożkowa z motywem stylizowanej wici roślinnej. Szkliwo artystyczne, ziemne brązowe ze złoceniami naszkliwnymi.
Alte keramik
Serwis do kawy Hermine  (H. Reinhold) z okresu 1905-1920r.  Forma dwustożkowa spłaszczona , szkliwo ziemne zielone. Zdobienia złoto-czarne naszkliwne przy użyciu szablonu.
secesja ceramika
Serwis do kawy (E.Seiffert) pocz. XXw. Szkliwo ziemne zielone. Zdobienie ręczne, naszkliwne.
secesja ceramika
 
Serwis  do herbaty Erna (H. Reinhold)  z okresu 1907-1937r.  Zdobienia  oparte na motywie geometrycznym złoto-czarne naszkliwne przy użyciu szablonu 
            Waza z okresu 1912- 1929r o matowym szkliwie zdobiona metodą natrysku.
secesja ceramika Bolesławiec

Przy okazji podjętego przeze mnie tematu dowodem, że ceramika może być równie atrakcyjna jak porcelana jest "środek serwisu", który zakupiłam w dwóch rzutach na targach staroci. Wydaje mi się  być  na tyle atrakcyjny, że zawsze stoi  na froncie kredensu  i wzbudza zainteresowanie gości. Sama nie wiem co to jest ale czy to ważne ...
stara ceramika

ps. Jeśli jest ktoś kto ma pojęcie o pochodzeniu mojej ceramiki to będę wdzięczna za podpowiedź.

4 komentarze:

 1. Wazony Grosa robią niesamowite, futurystyczne wrażenie, niczym ze scenografii Giger'a. Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Dzięki . Jesteś najwierniejszą moją czytelniczką! Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. Z ciekawością wyczekuje każdego Twojego posta i jak zwykle nie zawiodłam się..piękny serwis pozdrawiam ciepło

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, że mam bratanie dusze. Pozdrawiam

   Usuń