W czasie wakacyjnych wojaży zahaczyliśmy o Bolesławiec a ściślej o Muzeum Ceramiki w Bolesławcu. Szczerze mówiąc nie spodziewałam się czegoś szczególnego oprócz sklepów firmowych. Jednak mile się rozczarowałam bo wystawa muzealna zrobiła na mnie dobre wrażenie. Przedstawiono dwa piętra eksponatów pochodzących z XVIII, XIX i XX w związanych z Fabryką Ceramiki oraz zbiór różnych eksponatów ceramicznych pochodzących z Europy. Z racji na swoje zainteresowania musiałam udokumentować ten wyjazd przez co dziś mogę Wam część archiwum zademonstrować.
Historię samego przemysłu ceramicznego oraz początki manufaktury można znaleźć pod adresem
Ja skupię się na wybranych nielicznych eksponatach, które wydają się potwierdzać tezę, że ceramika użytkowa też może być ciekawa, wyrafinowana i piękna. Nigdy przedtem nie słyszałam o nakładce, natrysku lub stemplu, które określają sposób zdobienia bolesławskiej ceramiki. Nigdy wcześniej nie miałam też pojęcia jak szeroki wachlarz produktów był tam tworzony. Wszystko dzięki prawdziwym artystom, którzy z angażowaniem i pasją pracowali nad całym procesem technologicznym. Rozwój przemysłu ceramicznego w tych okolicach był następstwem bliskości surowca tj. gliny kamionkowej i potrzeb ówczesnego społeczeństwa.
Jedne z najstarszych naczyń w muzeum pochodzą już z końca XVIII. Te na zdjęciu zdobione są metodą nakładki ze szkliwem zimno ołowiowym . KOSMOS jak na XVIIIw!
Nowsze wzory z początku XXw.
Wazony (Karla Grosa) z początku XXw. Fajansowy odlew w formie ,w kształcie kielicha z zamkniętą czaszą i lustrzanym szkliwem.
Pojemnik (C.Werner&Co) z okresu 1927-1940, który najbardziej przypadł mi do gustu. Forma sześcioboczna na nóżkach malowana metodą natryskową.
Serwis do kawy Alge (Hugo Reinhold) okresu 1905-1920r. Forma cylindryczno-stożkowa z motywem stylizowanej wici roślinnej. Szkliwo artystyczne, ziemne brązowe ze złoceniami naszkliwnymi.
Serwis do kawy Hermine (H. Reinhold) z okresu 1905-1920r. Forma dwustożkowa spłaszczona , szkliwo ziemne zielone. Zdobienia złoto-czarne naszkliwne przy użyciu szablonu.
Serwis do kawy (E.Seiffert) pocz. XXw. Szkliwo ziemne zielone. Zdobienie ręczne, naszkliwne.
Serwis do herbaty Erna (H. Reinhold) z okresu 1907-1937r. Zdobienia oparte na motywie geometrycznym złoto-czarne naszkliwne przy użyciu szablonu
Waza z okresu 1912- 1929r o matowym szkliwie zdobiona metodą natrysku.Przy okazji podjętego przeze mnie tematu dowodem, że ceramika może być równie atrakcyjna jak porcelana jest "środek serwisu", który zakupiłam w dwóch rzutach na targach staroci. Wydaje mi się być na tyle atrakcyjny, że zawsze stoi na froncie kredensu i wzbudza zainteresowanie gości. Sama nie wiem co to jest ale czy to ważne ...
Wazony Grosa robią niesamowite, futurystyczne wrażenie, niczym ze scenografii Giger'a. Pozdrawiam serdecznie.
OdpowiedzUsuńDzięki . Jesteś najwierniejszą moją czytelniczką! Pozdrawiam
OdpowiedzUsuńZ ciekawością wyczekuje każdego Twojego posta i jak zwykle nie zawiodłam się..piękny serwis pozdrawiam ciepło
OdpowiedzUsuńCieszę się, że mam bratanie dusze. Pozdrawiam
Usuń