czwartek, 23 października 2014

Secesyjna doniczka

Z Francji przywiozłam również całkiem ciekawą doniczkę o linearycznym charakterystycznym dla secesji (art nouveau) wzorze.
Główną cechą właśnie secesyjnego wzornictwa były wijące  się i płynne linie, które można dostrzec bez problemu w przedstawionym przeze mnie przedmiocie. Charakterystyczne dla tego okresu kolory to biel, zieleń, błękit oraz róż i fiolet. Secesja zaczerpnęła szereg motywów ze świata  zwierząt i roślin. Ze świata zwierząt inspiracją były między innymi łabędzie, pawie, motyle, ważki, ośmiornice czy meduzy. Z kolei w świecie roślin artyści upodobali sobie: maki, irysy, nasturcje, słoneczniki, róże, lilie, mniszka, osty, bratki oraz roślinny wodne.  Moja doniczka nosi wszystkie znamiona z okresu art nouveau jednak nie jestem pewna jej okresu pochodzenia gdyż nie ma żadnych oznaczeń. Jeśli ktoś z Was wie coś więcej na jej temat może wyrazić swoją opinię na moim blogu.
art nouveau cache-pot

art nouveau pot


1 komentarz:

  1. Nie mogę nic dodać, pewnie nie zwróciłabym uwagi na doniczkę, chociaż bardzo lubię wszelkie przejawy secesji. Ale ma w sobie czar. Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń