wtorek, 12 sierpnia 2014

Porcelana śląska cz 3

Historie niektórych manufaktur porcelany są czasem bardzo pogmatwane z uwagi na liczne przejęcia i fuzje. W XX wieku największy wpływ na rynek porcelany miał kryzys ekonomiczny pod koniec lat 20-tych w USA i wojny (zwłaszcza II). Dziś wracam do Fabryki Porcelany C. Tielsch Altwasser (Stary Zdrój Wałbrzych).  Powodem tego powrotu jest fakt, iż w swojej witrynie natknęłam się na filiżankę tej manufaktury. Została zakupiona przez mego męża  w wyniku słabości do scenki miłosnej umieszczanej  często na porcelanie. Nie miałam okazji jej się dobrze przyjrzeć a potem wylądowała na tyłach kredensu. Po każdym takim zakupie zawsze mam stałą mowę do lubego „ nie kupujemy więcej żadnych scen miłosnych i żadnych figurek”. Jednak tym razem to był dobry zakup.
Fabryki Porcelany C. Tielsch Altwasser (Stary Zdrój Wałbrzych)
W 1932 roku fabryka Tielscha połączyła się z koncernem Hutschenreuthera i została oddziałem firmy, zachowując zatrudnienie na poziomie 1200 pracowników. Wszystko szło dobrze przez kolejne lata. Jednak 8 maja 1945 roku Wałbrzych został opanowany przez wojska sowieckie i fabryka została przejęta przez władze polskie, a C.M. Hutschenreuther stracił cały majątek fabryki. Aby zrekompensować straty w poziomie produkcji, firma postawiła na rozwój Porzellanfabrik C.M. Hutschenreuther AG, Niederlassung Arzberg. Przez kilka kolejnych lat używała także sygnatury z orłem i inicjałami C.T..

Stary Zdrój Wałbrzych
                                               Sygnatura datowana jest na lata 1945-1949
śląska porcelana

Porzellanfabrik C.H. Tuppack
Historia produkcji porcelany w Parowej (Tiefenfurt), sięga założonej w 1808 roku przez Johanna Heinricha Nicolaia Matthiesena fabryki fajansu. W 1865 roku, jego syn Friedrich Nicolai Matthiesen rozszerzył produkcję o wyroby porcelanowe, jednak już w 1872 roku fabryka została przejęta i funkcjonowała dalej pod nazwą Schlesische Porzellan- und Steingut-Manufaktur AG, która po sukcesach w pierwszych latach, ogłosiła upadłość w 1885 roku.
Główny zakład upadłej fabryki przejął w 1885 roku Louis Lövinsohn, który na stanowisku dyrektora zarządzającego zatrudnił Paula Donatha. Specjalnością fabryki oprócz porcelanowych kwiatów były naczynia rokokowe. Produkowano naczynia użytkowe i luksusowe.
Na podstawie porozumienia z 1891 roku, fabryka przeszła w ręce dotychczasowego dyrektora, Paula Georga Alfreda Donatha, który prowadził ją dalej pod nazwą: Schlesische Porzellanfabrik Paul Donath. Fabryka Paula Donatha specjalizowała się w produkcji transparentnych naczyń użytkowych i luksusowych, eksportowanych do USA, Anglii, Rosji i Szwecji.
W roku 1909 fabryka została przekształcona w spółkę. Dyrektorem zarządzającym został Ernst Wilhelm Fischer, a 1916 roku K. Tuppack, który zarządzał blisko 150-osobową załogą .
Po I Wojnie Światowej fabrykę przejął Carl Hans Tuppack i prowadził ją dalej pod nazwą Porzellanfabrik C.H. Tuppack do 1944 roku. Do najbardziej znanych wyrobów fabryki należały produkowane od lat dwudziestych naczynia i serwisy z dekoracją drukowaną China Blau, uzupełnione później o dekoracje China Grün i China Rot, a także figurki zwierząt.

Tuppack przellan
                                             Sygnatura datowana jest na lata 1919-1944
tuppack karogold
                                 Elementy serwisu do kawy "Karogold" Tiefenfurt.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz