sobota, 23 sierpnia 2014

Książ i porcelana śląska.

  Dziś chciałam Wam opowiedzieć o zamku w Książu. Ale nie będę sobą jak nie wtrącę coś o porcelanie.
   Początki budowli Książ sięgają XIII wieku. Przez 300 lat od czasu powstania jego surowy gmach znajdował się w władaniu Polaków, Czechów i Niemców. W roku 1509 zamek nabyli Hochbergowie, w rękach których zmieniał się i rozkwitał wraz z rosnącą pozycją i majątkiem swych właścicieli.
   Powracając do szczęśliwych lat w dziejach zamku, warto przypomnieć o najbardziej znanej pani Książa, Mary Teresie Cornwallis-West z rodu Delawarr, zwanej Daisy. Piękna i skoligacona z królewskim dworem Anglii, w 1891 roku wyszła za mąż za Hansa Heinricha XI. Hochbergowie, poza pałacami w Książu i Pszczynie, posiadali również kurort Szczawno Zdrój oraz wiele rezydencji w różnych zakątkach Europy. Będące własnością rodziny rozległe majątki ziemskie, kopalnie, elektronie, kamieniołomy i browary dają wyobrażenie, jak pomyślny był to okres dla Hochbergów a Daisy dodatkowo naznaczyła go królewskim splendorem.
   W roku 1943 monumentalny budynek zajęła paramilitarna organizacja hitlerowska Todt, przygotowując zamek do roli głównej siedziby Hitlera. Część architektonicznych zawiłości, w tym, kilometrowe tunele w podziemiach gmachu, to spuścizna po tej niechlubnej "adaptacji". Krążą historie o podziemnych faszystowskich  fabrykach broni biologicznej i jeńcach którzy tam ginęli. Słyszałam historię o 2 tys. jeńców którzy weszli jednorazowo do podziemi i nigdy z nich nie wyszli. Właściciele zamku zostali z niego wywłaszczeni. Po drugiej wojnie światowej Książ znalazł się w granicach Polski. Zamek został zdewastowany i splądrowany przez stacjonujące w nim po przejściu frontu wojska radzieckie. W latach 70-tych przystąpiono o rekonstrukcji zamku.
   Obecnie zamek jest muzeum i wabi do siebie turystów swym majestatycznym wyglądem i pięknym położeniem. Odwiedzając Książ, wielką stratą byłoby przeoczenie otoczenia zamku. Choćby przez okno warto  spojrzeć  na urokliwe balkony i zakamarki pełne pergoli.
  Mnie oczywiście zaintrygowała wewnątrz  kolekcja śląskiej porcelany(głównie Carla Kristela i Carla Tielscha), nie jedyna podczas tego wyjazdu ale ciesząca moje oko i wzbogacająca moją wiedzę. Dla swoich blogowiczów zrobiłam parę fotek.
zamek książ

carl Kristel

porcelain Carl Tielsch

porzellan tielsch

porcelana ślaska

porcelana śląska

porzellan ct

porcelain tcporzellan ctporcelain tc

zamek książ

porcelana wałbrzych

2 komentarze: