poniedziałek, 30 czerwca 2014

Porcelana śląska cz 2

W ostatnim czasie udało mi się nabyć nowe filiżanki, którymi zamierzam się dziś pochwalić i kontynuować opowieść o śląskiej porcelanie.
Fabryka Porcelany C. Tielsch Altwasser (Stary Zdrój Wałbrzych)
Kolejnym zakładem z cyklu "Porcelana śląska" (który działał nieprzerwalnie do niedawna) jest Fabryka Porcelany Wałbrzych S.A. Została ona założona w 1845 r. przez Carla Tielscha oraz jego cichego wspólnika Gideona von Wallenberga, pod nazwą Carl Tielsch & Co. Zakład produkcyjny zlokalizowany był w miejscowości Stary Zdrój (niem. Altwasser). Dzięki dużym nakładom finansowym, już od samego początku Tielsch osiągnął zarówno bardzo wysoką jakość produktów jak i duży poziom produkcji.
Po śmierci Tielscha w 1882 r. przedsiębiorstwo przejął jego syn Egmont von Tielsch. Kontynuował on dzieło ojca i przy znacznych nakładach inwestycyjnych 1906r otworzył nowy zakład  a 1917r   przekszałcił  firmę w spółkę akcyjną co pociągnęło za sobą zmianę nazwy firmy na Porzellanfabrik C.Tielsch & Co. AG. Jednak rok później firma została przejęta przez koncern Hutschenreuther.
Podobnie jak w przypadku większości śląskich manufaktur, po II wojnie światowej fabryka została znacjonalizowana. Nazwa została zmieniona na Tielsch – Państwowa Fabryka Porcelany. W 1952 r. nazwa ponownie została zmieniona na Zakłady Porcelany Stołowej Wałbrzych. Początek lat 90. XX w. to kolejne zmiany własnościowe w zakładzie. W 1992 r. przeprowadzono proces prywatyzacyjny, dzięki czemu powstały Zakłady Porcelany Stołowej Wałbrzych S.A., a po kolejnej zmianie własnościowej w 2007 r. powstała Fabryka Porcelany Wałbrzych S.A. Niestety w tym momencie zakłady są postawione w stan likwidacji i poszukiwany jest inwestor strategiczny.
tielsch porzellan
Prezentowany eksponat powstał w latach 1900 -1939 
stara porcelana śląska
 Jest też, ten sam wzór filiżanki w innej szacie malarskiej.

Fabryka Porcelany C. & E. Carstens Sorau (Żary)
Żary założył w 1888 r. pochodzący ze Zgorzelca Gustaw Otremba. Rok później współwłaścicielem stał się Fritz Boehme, który w 1892 r. przejął ją w całości. Fabryka, której zabudowania znajdowały się wzdłuż Schmidtstraße (ul. Górnośląska), została rozbudowana oraz powstały nowe wzory wyrobów zdobionych kalkomanią.
W 1900 r. żarska wytwórnia weszła w skład powołanego przez Philippa Rosenthala Zjednoczenia Niemieckich Fabryk Porcelany. Jednak postępująca recesja całej branży ceramicznej, pogłębiona wybuchem I wojny światowej i utratą rynków zbytu w koloniach i Europie spowodowały zmianę właściciela. W 1918 r. fabrykę przejął koncern ceramiczny należący do rodziny Carstensów, w skład, którego wchodziły już wytwórnie porcelany w Blankheim i Reichenbach zatrudniające w sumie ponad trzy tysiące pracowników.
Imperium Carstensów powstało za sprawą Krystiana Henryka Carstensa, który kupił w 1900 r. fabrykę ceramiczną w Magdeburgu, ale to dopiero jego synowie Ernest i Krystian przejmując po Wielkiej Wojnie wiele podupadłych zakładów stworzyli koncern ceramiczny. Po śmierci Krystiana w 1929 roku, koncern uległ podziałowi na: Christian Carstens Kommandit-Gesellschaft oraz Ernst Carstens Erben, którymi zarządzali synowie Krystiana. Żarska fabryka znalazła się w grupie Ernst Carstens Erben. W prawie sześćdziesięcioletnim okresie działalności fabryki porcelany w Żarach można wyróżnić dwa etapy jej rozwoju. W pierwszym, trwającym do 1918 r. wyroby sprawiają wrażenie grubych i ciężkich, formalnie i stylistycznie nawiązując do produktów śląskich. Natomiast okres Carstensa cechuje oryginalność linii, nowoczesne ornamenty i świeża kolorystyka, podkreślona ręcznymi złoceniami.
Lata trzydzieste XX w. to najpomyślniejszy okres rozwoju fabryki, osiągającej wówczas szczyt swych możliwości, produkującej także za eksport wysokiej klasy serwisy obiadowe, kawowe, wazony a także inne przedmioty jak mydelniczki, lampy czy świeczniki. Projektowane one były przez artystów corocznie prezentujących swe osiągnięcia na Targach Lipskich.
W czasie II wojny światowej produkcję nadal kontynuowano, natomiast wciąż wysokiej jakości wyroby z tego okresu cechuje brak złoceń.
Ocenia się, że w całym okresie działalności Fabryki Porcelany w Żarach powstało około 18 tysięcy różnego typu wzorów wyrobów. Wytwórnia przestała istnieć po ciężkich walkach sowietów w lutym 1945 r.
 Poniższa sygnatura obowiązywała od lat  20 do końca wojny. Jednak pamiętając o tym że w czasie wojny nie złocono porcelany można się domyślać, że to wyrób z przed 1939 roku. 

Znalazłam w internecie  zdjęcie  bardzo ciekawej filiżanki Sorau.                                             Stylowa porcelana żarska 1888-1945 ze zbiorów
                                     Stowarzyszenia Miłośników Żarskiej Porcelany w Żarach


 Spis większości śląskich starych fabryk porcelany
Fabryka Porcelany C. Tielsch Altwasser (Stary Zdrój Wałbrzych), Fabryka Porcelany C. Krister Waldenburg (Wałbrzych), Fabryka Porcelany J. Schachtel Sophienau (Zofiówka), Fabryka Porcelany C. & E. Carstens Sorau (Żary), Fabryka Porcelany Koenigszelt (Jaworzyna Śląska), Fabryka Porcelany R. Schlegelmilch Tillowitz (Tułowice), Fabryka Porcelany C.H. Tuppack Tiefenfurt (Parowa), Fabryka Porcelany K. Steinmann Tiefenfurt (Parowa), Manufaktura Porcelany P. Donath Tiefenfurt (Parowa), Fabryka Porcelany „Giesche” Katowice Bogucice, Fabryka Porcelany H. Ohme Niedersalzbrunn (Szczawienko), Fabryka Porcelany Bykowina Ruda Śląska oraz Manufaktura Porcelany Schmidt & Otremba Freiwaldau (Gozdnica).

3 komentarze:

 1. Fajnie poczytać takie informacje o polskiej porcelanie:)
  pozdrawiam cieplutko!

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo się cieszę, ze taki blog powstał. Pięknie tutaj, zdjęcia cudne i wkład pracy ogromny. Będę zaglądać.

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo dziękuję za uznanie. Ja sama często potrzebowałam takich informacji i stąd pomysł na mojego bloga. pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń