sobota, 12 kwietnia 2014

Porcelain Al-Ka i Porzellan Kaiser

Ostatnio zakupiłam dwie filiżanki Al-Ki (turkusową i bordową) i stąd mój wpis. Ta manufaktura powstała 1872r, założył ją  w Coburg August Alboth. W 1899r zakład przeniesiono do Bawarii. W 1922r córka Albotha Erna poślubiła Georga Kaisera przez co firma zmieniła nazwę na Al-Ka-Kunst-Porzellan.  W 1938r manufakturę zakupili bracia Silbermann i przenieśli produkcję do Staffelstein. Po kolejnych zmianach udziałowców fabryka ogłosiła niewypłacalność w 2000r i została przejęta przez Pacific Crown Group i Hans-Peter Langsch. Taka w wielkim skrócie była historia tej manufaktury.

Obie filiżanki są naprawdę ładne i bardzo bogato zdobione a kształt pompadour nadaje im elegancji.

porzellan al-ka

porcelain
 
Według moich ustaleń poniższa sygnatura w kolorze zieleni obowiązywała w okresie
1938-1958r.

alka porzellan

Wprowadzenie nazwy Kaiser do sygnatury Al.-Ki nastąpiło w latach 50.

kaiser alka porcelana

alka porcelana
 
 Poniższa sygnatura obowiązywała w latach 1979-1990r.
 
stara porcelana
 
Dwie małe filiżanki Al-Ki  do espresso posiadają sygnaturę obowiązująco w latach
 1947-1958r.

alka porcelain

kaiser

2 komentarze:

  1. Witam, te pierwsze Alki też mam przyjemność posiadać. Z tym ,że jedną w kolorze jasno różowym zaś drugą w turkusie może w kolorze z 1-wszej fotografii. Są naprawdę bardzo ładne.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witaj u mnie. Ja też dokupiłam trzecią identyczna ale bardziej niebieską niż ta turkusowa. Wg mnie Alka ma bardzo ciekawe wzornictwo i elegancką linię. Mam jeszcze dwie ciekawe Alki ale zawsze zapominam o nich napisać a naprawdę są warte pokazania. Muszę się zmobilizować . Pozdrawiam

      Usuń