środa, 23 kwietnia 2014

Stół na bogato

Przed Wielkanocą poczyściłam swoje platery i postanowiłam podzielić się z Wami swoją refleksją na temat ubożenia estetyki naszych stołów. Doczekaliśmy się w dobie lotów w kosmos plastikowych sztućców i talerzy, papierowych serwetek i obrusów, cukru i soli  w saszetkach i innego badziewia. W tym pędzie rozwoju uwsteczniamy się w zasadniczych sprawach. Może warto wrócić do tradycji korzystania z naczyń, które umilą domową kawę czy herbatę albo wzbogacą nasze posiłki. W związku z tymi przemyśleniami, chciałam się pochwalić paroma akcesoriami stołowymi. Pierwsze naczynie może służyć jako cukiernica ale ja przeznaczyłam ją na konfiturę i zakupiłam do niej fajną dużą łyżkę, która sprawdza się w tej roli. 
  
antiques SUGAR BOWL
 
Tą cukiernicę kupiłam na targach staroci w Lublinie po pewnym czasie kupiłam do niej też  łyżeczkę posrebrzaną.
antiques SUGAR BOWL
 
Ach, to jest łabędź zakupiony w Czaczu. Sprzedawca nie wiedział do czego on służy ale ja kupiłam go z zamiarem przeznaczenia na serwetki. Składam je w trójkąt i wkładam jak tosty co nawiązuje do jego pierwotnego przeznaczenia.

Vintage french silver plate toast
 
Zestaw do przypraw kupiłam w przydrożnym sklepie ze starociami. Duże solniczki potwierdzają znaczenie soli w przeszłości. Cenioną ją jako środek spożywczy i konserwujący. Stąd bogactwo wzorów solniczek. Od XVIII w. powszechnie używano zestawów do przypraw. Mój jest kryształowy a nakładki są mosiężne, platerowane. W jego skład wchodzą dwie karafki na oliwę i ocet oraz solniczka i pieprzniczka.  

antique set of spices
 
Mam również bardziej podręczne naczynie na ocet czy oliwę tj. mała karafeczkę  i bardzo ciężką platerowaną na wzór XVIII w. solniczkę.  W tle widać maselniczkę z kryształową wkładką a na niej łyżeczkę do przypraw albo musztardy czy chrzanu.

antique butter dish
 
Zakupiłam ostatnio naczynie na mleczko do kawy.


Ten komplet łyżeczek pochodzi z lat 70 a może i wcześniejszych dostałam go od mamy.

antique silver teaspoons
 
Tu ciekawostka dwie łyżeczki,  jedna służy do sypania herbaty z puszki a druga do zdejmowania fusów z herbaty.

antique silver teaspoons

Przyznam się, że szczypce do ciasta nie często goszczą na moim stole.W tych łyżeczkach zakochałam się od pierwszego wejrzenia. Są troszkę zbyt duże do kawy czy herbaty ale do ciasta sprawdzają się.


antique silver teaspoons

Widelczyki wykorzystuję do cytrynyCiąg dalszy nastąpi....


2 komentarze:

  1. Jestem pod wielkim wrażeniem Twojej wiedzy o porcelanie, sygnaturach.... Pewnie dużo czytasz na ten temat.Czekam cierpliwie na dalszy ciąg.

    OdpowiedzUsuń
  2. Dziękuję. Staram się. Poza tym niedługo dom pęknie mi w szwach od tej porcelany.

    OdpowiedzUsuń