niedziela, 8 listopada 2015

ŚLĄSKA PORCELANA CZ 5 (STRIEGAU)

  W 1873 roku w Stanowicach pod Strzegomiem Conrad Walter otworzył fabrykę porcelany Striegauer Porzellanfabrik C.Walter&Co. W 1898 roku zakład przekształcił się w spółkę aukcyjną. W 1900 roku fabryka wstąpiła do Związku Niemieckich Fabryk Porcelany. Od 1907 roku do 1913 roku trwała rozbudowa i elektryfikacja strzegomskiego zakładu co miało się przełożyć na jej lepszy rozwój.
   Dobra passa skończyła się 6 lutego 1927 roku, gdy wybuchł w fabryce pożar. Zniszczył on znaczną część zakładu. Wprawdzie odbudowano fabrykę ale światowy kryzys na początku lat 30-tych dokończył dzieła i doprowadził do likwidacji manufaktury. W dniu 27 stycznia 1933 fabryka została zamknięta po 60 latach swojej działalności.
  Spółka miała szeroką gamę produktów w śród których znajdowały się serwisy i ich elementy, figurki, dzbany, pojemniki na przyprawy itp. Towary eksportowano na rynek europejski i amerykański.
  Do zdobienia wyrobów używano głównie kalkomanii lub druku. Jednak należy tu wspomnieć, że na początku lat 20 XX w fabryka otworzyła również malarnie w Dreźnie, gdzie zdobiono ręcznie porcelanę. 
   Głównym elementem sygnatury był napis Striegau a w pierwszych latach funkcjonowania St.P.M.

Moja filiżanka pochodzi z okres 1912-1924. Zdobiona jest podmalowywaną kalką i szeroko złoconym rantem. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz