piątek, 6 lutego 2015

Jaworzyna Śląska za Augusta Rappsibera

   Dziś powtórka z manufaktury w Jaworzynie Śląskiej z uwagi na mój nowy nabytek, z którego jestem bardzo zadowolona, gdyż jest z początkowego okresu działalności fabryki i ma dość rzadką sygnaturę  tj. litery A.R.  (August Rappsiber) wyciskane w masie. Intrygują mnie rzadkie przedmioty i jestem na etapie teraz takim, że atrakcyjność przedmiotu też zależy od tego co ma na spodzie. 
Przypomnę:
   Fabryka porcelany w Jaworzynie Śląskiej założona została w 1860 roku przez przedsiębiorcę budowlanego Traugotta Silbera. Już wkrótce rozpoczął produkcję wyrobów, najczęściej utrzymanych w dekoracjach zwiebelmuster (wzór cebulowy) i strohblumen (wzór suchych kwiatów). W 1871 roku, Silber otrzymał bardzo intratną propozycję sprzedaży fabryki i już w 1872r nowymi właścicielami przedsiębiorstwa zostali C.Heckmann i August Rappsilber. Fabryka nosiła wówczas nazwę Porzellanfabrik Heckmann & Rappsilber. Heckmann w 1878 roku zdecydował się opuścić spółkę i pozostawić fabrykę w rękach A. Rappsilbera, który z sukcesem kontynuował prowadzenie firmy aż do przejścia na emeryturę w 1886 roku. Z tego okresu właśnie pochodzi moja patera. 
    Potem Rappsilber sprzedaje udziały Koncernowi Strupp, który zmienił nazwę na  Porzellanfabrik Königszelt A.G.  a c.d. doczytajcie jak macie ochotę w poście:
http://lawendowyzagajnik.blogspot.com/2014/06/porcelana-slaska.html

Paterka Jest w wyśmienitym stanie a na dodatek w moich ulubionych kolorach. Datuję ją na lata 1877-1886.
Porzellan Konigszelt

porzellan Rappsilber
 Trudno jest zrobić zdjęcie, które pokaże ładnie wycisk. Musicie uwierzyć mi na słowo "A.R."

2 komentarze:

  1. Piękna jest, ja na pewno zwróciłabym uwagę na to cacko niezależnie od miejsca produkcji.
    Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
  2. To był fajny zakup. Dzięki za ciepłe słowa.

    OdpowiedzUsuń