poniedziałek, 26 stycznia 2015

ART NOUVEAU MEISSEN

   Kontynuując wątek o najstarszej w Europie manufakturze porcelany w Miśni, mam zamiar Wam pokazać jej dorobek o charakterze secesyjnym. Ten okres jest mi najbliższy, potem art deco i długo, długo nic. Wybrałam do dzisiejszego tematu najbardziej znane wzory secesyjne, które charakteryzują się niepowtarzalną płynnością linii. Na rynku antyków występują one rzadko i ceny ich są zawrotne. Autorami najbardziej znanych serwisów w stylu art nouveau byli: bracia Konrad i Rudolf Hentschel, Henry van de Velde, Otto Eduard Voigt, Richard Riemerschmid oraz Theodor Grust. Niektóre wzory miały kilka wersji.

Wzór"Krokus" ( na zdjęciu w dwóch wersjach) projektu Konrada Hentschela z okresu 1896-1897. Wyroby w tym wzorze były niedoskonałe, każdy z przedmiotów posiadał wady co potwierdzały nacięcia przy sygnaturze. Pomimo tego został przedstawiony w 1900 roku na Wystawie Światowej w Paryżu i sprzedany za trzy krotną cenę wywoławczą. 
Krokus Porcelain meissen
Wzór "Fligelmuster" (wzór skrzydłowy ) projektu Rudolfa Hentschel z 1901-1902.
Fligelmuster porcelain meissen
         Wzór "Arnikamuster" (arnika) projektu Rudolfa Hentschel z  okresu 1906-1907.
  Wzór "Peitschenhieb"  (z falami) projektu Henrego Van de Velde z 1905r
                                        Wzór "Saxonia" projektu Otta Eduarda Voigt z 1904r.
saxonia porcelain meissen
         Wzór "Blaue rispe"(niebieska łąka) projektu Richara Riemerschid z okresu 1903-1904.
miśnia porcelana secesyjna
Wzór "Zuckderdose Muster " projektu Theodora Grusta z 1904r.
miśnia porcelana secesyjna
Wzór "Bugelmuster" projektu  Theodora Grusta  z 1907r.
 
       Wzór "Kleeblttmuster" (liść kończyny) projektu Theodora Grusta  z okresu 1901-1902.

Większość tych wzorów można spotkać w Muzeum w Meissen. W Polsce występują pojedyncze wzory. Na przykład,  w Muzeum w Płocku zastawiony jest w secesyjnym stylu stół serwisem z falami, można też zobaczyć filiżankę z "Krokusa".  Z tego co wiem, to Muzeum Narodowe w Krakowie też posiada elementy worów secesyjnych. Zachęcam Was do zainteresowania się wzornictwem głównych nurtów gdyż umożliwia to wstępnie ustalenie okresu powstania danego przedmiotu nawet bez znajomości jego oznaczeń.


1 komentarz:

  1. Saxonia bardzo mnie ujęła futurystycznym kształtem, ma 110 lat? Wzór delikatny. Muzeum w Płocku uwielbiam, ale bywam tam zbyt rzadko.
    Pozdrowienia zaśnieżone przesyłam.

    OdpowiedzUsuń